სახელწოდება ანოტაცია მასალის ტიპი გადაღების წელი ქრონომეტრაჟი საავტორო უფლება
შვედები მღერიან „შავლეგოს“ შვედეთის ქალაქ ფალონში გამართული მსოფლიო ხალხთა ფოლკლორულიფესტივალის ვიდეოჩანაწერი; ჯუმბერ ყოლბაია და ავთანდილ შურღაია; ჯუმბერყოლბაიას დირიჟორობით შვედები ასრულებენ „შავლეგოს“, ავთანდილ შურღაიასკომენტარი. ფესტივალის ქრონიკა. „მრავალჟამიერს“, „გაფრინდი შავომერცხალო“, „გარეკახური საჭიდაო“, „მეგრული ნანა“ („ასე ჩონგური. . “),„ჩონგურო, ჩემო ჩონგურო“, „იმერული მხედრული“. მსმენელების კომენტარები. გადაცემა 1900-01-01 00:38:20 კი
\'ჩვენებურები \'\' 2008 წელი 20 ოქტომბერი \'ჩვენებურები\'\' 20 ოქტომბერი-2008 წელიწამყვანი-მარიამ ვაშაძემონაწილეობენ-საქართველოს ხალხური ცეკვისა სიმღერის. სახელმწიფოაკადემიური ანსამბლი-ხელმძ. ფრიდონ სულაბერიძემარიკა კვალიაშვილი- ანსამბლი \'\'ბათუმი\'\'-ხელმძ. თემურ დოლიძეანსამბლი\'\'იზნიკი\'\' თურქეთიდან -ხელმძ.მურთაზ ფისაძეანსამბლი\'\'შვიდკაცა\'\' ოზურგეთიდან-ხელმძ. ტრისტან სიხარულიძე.ამირანგოლიაძეცეკვა კინტაური -სოლისტი გოგა გაგნიძე-ხელმძ. თამაზ გოგოტიშვილიანსამბლი-\'\'იმერი\'\'ოდესის ქართული ცეკვის ანსამბლი-\'\'საქართველო\'\'ფერეიდნელებიცეკვა ქართული ანსამბლი --\'\'რუსთავი\'\'-სოლისტები-სოფო გოგებაშვილი ფრიდონსულაბერიძე (უმცროსი )ოზურგეთის ტრიო \'\'შალვა ჩემო\'\',ტრიო \'\'ზარი\'\', (კანადა ),ტრიო საფრანგეთიდანანსამბლი\'\'იზნიკი\'\'-თურქრეთიდანანსამბლი\'\'ჩელა\'\'(ინგლისი ),ოთარ პატარიძე (საფრანგეთი ),ანსამბლი \'\'მესხეთი-ხელმძ.გიორგი საძაგლიშვილიანსამბლი\'\'საქართველი\'\'-ოდესიდანანსამბლი\'\'შავნაბადი\'\'-ხელმძ. დავით ცინცაძე,მოსკოვის ქართული სათვისტომოსფოლკლორული ანსამბლი\'\'ლომისი\'\',ანსამბლი \'\'თეატრალები\'\'-ხელმძ.გიორგიბუგიანიშვილიანსამბლი\'\'რუსთავი\'\'-ხელმძ. ფრიდონ სულაბერიძე კონცერტი 2008 01:40:28 კი
\'ჩვენებურები\'\' -2007 წელი 12 იანვარი \'ჩვენებურები\'\' 2007 წელი 12 იანვარიწამყვანი-ზალიკო ჩიქობავაწლევანდელი საერთაშორისო ფესტივალი \'\'ჩვენებურები\'\', ეძღვნება,უწმინდესის დაუნეტარესის სრულიად საქართველოს პატრიარქის ილია-II-ის აღსადრების 30 -ეწლისთავს.მონაწილეობენ-ანსამბლი\'\' რუსთავი\'\'-ხელმძ. ფრიდონ სულაბარეიძე,უხუცესთა ანსამბლი თურქეთიდან \'\'მაჭახელა\'\' და\'\' ბერმუხები\'\' მაჭახელასხეობიდან.მოცეკვავეთა ანსამბლი ქალაქ - ორეულიდან-ხელმძღვანელი სიმონ ჯანაშვილიფერეიდნელი ქართველები ირანიდან-ანსამბლი \'\'ფერეიდანი\'\'-ხელმძ.დავით ზურაბიანიბავშვთა ქორეოგრაფიული ანსამბლი\'\'რუსთავი\'\'ანსამბლი\'\'რონდო\'\'-ხელმძ. ლიზი ოთარაშვილი-ლაზური სიმღერა1999 წელს მოსკოვში შეიქმნა:ქართული ხალხური მოცეკვავეთა ანსამბლი \'\'სულიკო\'\'-ხელმძ. ქეთევანჩალათაშვილიუხუცესთა ანსამბლი მესტიიდან-\'\'რიჰო\'\'-ხელმძ. ისლამ ფილფანისამხრეთ ოსეთის ცეკვისა და სიმღერის სახ. ანსამბლი \'\'ნართები\'\'-ხელმძ. რომანბართველიშვილი და თამაზ ღოღობერიძეანსამბლი მესხეთიდან-ხელმძღ. ვალერიან მელაძეოპერისა და ბალეტის სახელმწიფო თეატრთან არსებულ მოცეკვავეთა ანსამბლისსოლისტს -გოგა გაგნიძეს -ხელმზღ. თამაზ გოგოტიშვილიანსამბლი უკრაინიდან \'\'აპელსინი\'\'-ხელმძღ, ალა პაშენკოანსამბლი \'\'ბათუმი\'\' ვაჟ-მომღერალთა გუნდი აჭარიდან, ფოლკლორულიანსამბლები \'\'შავნაბადა\'\' და \'\'თატრალები\'\'ანსამბლი \'\'რუსთავი\'\'-ქალთა ცეკვაბაიარ შაჰინი გუნდარიძე და ანსამბლი \'\'ჩვენებურები\'\'ანსამბლი \'\'რუსთავი\'\' -ცეკვა ხანჯლურიკონცერტი სრულდება მრავალჟამიერით კონცერტი 06:20:21 კი
ჩვენებურები კონცერტი ეძღვნება კათოლიკოს-პატრიარქის ილია მეორის აღსაყდრების 30წლისთავს; 19 დეკემბერს გამართული კონცერტი; სრულდება: ანს. „რუსთავი“ -„რაჭული სუიტა“; უხუცესთა ანს. „მაჭახელა“ თურქეთიდან; მოცეკვავეთა ანსამბლიქ. ორეაურიდან, სრაელი, ხელ-ლი სიმონ ჯანაშვილი; ფერეიდნელთა ანსამბლი„ფერეიდანი“ ირანიდან, ხელ-ლი დავით ზურაბიანი; ბავშვთა ქორეოგ. ანსამბლი„რუსთავი“ - ცეკვა „კალოური“; ანს. „რონდო“ - „ლაზური სიმღერა“; მოცეკვავეთაანსამბლი მოსკოვიდან „სულიკო“; მესტიიდან ანსამბლი „რიჰო“ ხელ-ლი ისლამფილფანი - „ლაჟღვაჟი“; სამხ. ოსეთის ცეკვისა და სიმღერის სახ. ანსამბლი„ნართები“; ვაჟთა ანსამბლი მესხეთიდან - მესხური მრავალჟამიერი; ოპერისაბალეტის თეატრთან არსებული ბავშვთა ანსამბლის სოლისტი გოგა გაგნიძეასრულებს „კინტოურს“; ანს. „აპელსინი“ უკრაინიდან - ასრულებს ცეკვას„მთიულურს“; ანს. „ბათუმი“ - ვაჟთა გუნდი ბათუმიდან ასრულებს „მაყრულს“, ანს.-ები „შავნაბადა“ ასრულებს აფხაზურ სიმღერას, „თეატრალები“ - ასრულებს„ჰარირას„; ანს. „რუსთავი“ - „ქალთა ცეკვა“; ბაიარ შაჰინი გუნდარიძე, ანს.„ჩვენებურები“ (დაბალი ბგერა ჩაწერისას); ანს. „რუსთავი“ - ცეკვა „ხანჯლური“,„ხევსურული“; ბავშვთა გაერთიანებული გუნდი ასრულებს „მრავალჟამიერს“; ფესტივალი 2007-01-01 01:42:18 კი
\'ჩვენებური\'\' \'ჩვენებურები\'\'ოპერის თეატრი\'\'ჩვენებურების\'\'-მეთე საერთაშორისო ფესტივალის გახსნაანსამბლი \'\'სამზეო\'\'-ქალაქი ლიცი (დიდი ბრიტანეთი )ანსამბლი \'\'იზნიკი\'\' ხელმძ. -მურთაზ ფისაძეანსამბლი \'\'ქალგულო\'\' სიმღერით ჭიჭეტურა-ხელმძ. გომარ სიხარულიძეფოლკლორული ანსამბლი \'\'ფერეიდანი\'\'-ხელმძ. დავით ზურაბიანიოპერისა ბალეტის სახელმწ.აკადემიურ თეატრთან არსებული ბავშვთა ქორეოგ.ანსამბლი \'\'შეჯიბრი\'\' ხელმძ. -თამაზ გოგოტიშვილი ,შალვა გოგუაძეფრანგული ანსამბლი\'\'მივალ გურიაში\'\'ანსამბლი \'\'კოლხიდა\'\' ცეკვა\'\'ქართული\'\'ამერიკელი კარლ ლინიკი თავის ორ ვაჟიშვილთან ერთად შონთან და ლუკასთანერთადსცენაზე -ნუგზარ წიკლაურიანსამბლი \'\'შავნაბადა\'\'-ხელმძ. დავით ცინცაძეანსამბლი \'\'ჭონა\'\' -ხელმძ.-რამინ მიქაბერიძებაიარ შაჰინ ჰუნდარიძესახელმწიფო ანსამბლი \'\'რუსთავი\'\' კონცერტი 2009 01:36:18 კი
ჩვენი არქივიდან 0.18.37ფოლკლორულ-ინსტრუმენტული ანსამბლი ასრულებს კომპოზიციასხალხურ მოტივებზე. 0.19.18 ზემო სვანეთი. სვანური ცეკვა „ცერული“ - ასრულებენპედაგოგიური ტექნიკუმის ფრიადოსანი მოსწავლეები.ხელმძღვანელი პლატონდადვანი . 0.20.02 იუმორისტულ-მუსიკალური დუეტი - ს. ჯაფარიძე, გ. საღარაძე -კახეთის მატარებელი მთვრალია და მიბაჯბაჯობს ... 0.24.05 აფხაზური ცეკვა„თამბაქო“ - აფხაზეთის მოსწავლეთა ნაკრები კოლექტივის შესრულებით.ხელმძღვანელი - რ. აგრბა. 0.25.19 „საქო და სიკო“ (ქართველებს დასცინიანღვინის სმა, რომ იციან ...) - დუეტი ოპერიდან „ქეთო და კოტე“ , ასრულებენლ.კავსაძე და ზ.სვანიძე. 0.27.26 ცეკვა „ლეკური“ თინა მხეიძისა და კოტე გოგიჩაძისშესრულებით. გადაცემა მოამზადეს ნინო სვანიძემ და ლევან მიქაძემ (შ/გ მამული) გადაცემა 2002-01-01 00:10:35 კი
ძმობის ხიდი მახარაძის (ოზურგეთი) რაიონის მომღერალთა ჯგუფი, მიხეილ შავიშვილის ხელ-ლობით.მახარაძის რაიონი - პანორამული ხედები, რაიონული ცენტრი.მათ შორის თეატრისშენობა, სავარადოდ.კამერის წინ საუბრობს პოეტი ირაკლი აბაშიძე, სოციალისტური შრომის გმირიმიხაკო (მიხეილ) ორაგველიძე. სავარაუდოდ, ადგილობრივი თეატრისწარმომადგენელი ბ. თოიძე.ფრაგმენტი ადგილობრივი თეატრის სპექტაკლიდან „მარად ერთად“. სამონტაჟო მასალა 1969- 00:25:30 კი
ხალხური სიმღერის გაკვეთილები გადაცემის სტუმარი „რანინას“ გამარჯვებული გიორგი როსტიაშვილი.საარქივო ჩანაწერი: ანსამბლი „რუსთავი“ - „შენ, ბიჭო ანაგურელო“, სოლისტები:ჰამლეტ გონაშვილი, რამინ მიქაბერიძე.ტელეგაკვეთილის თემაა კახური სიმღერა „შენ, ბიჭო ანაგურელო“ - გადაცემისწამყვანების და სტუმრის მონაწილეობით. გადაცემა 2019- 00:23:45 კი
ხალხური სიმღერის უკვდავება ხალხური სიმღერის უკვდავებამართვე-33 (ვარსკვლავის გახსნა )ეკრანზე გადის \'\'მართვეს \'\' შექმნისა და განვლილი გზის კადრებიკონცერტის დასასრულს სცენაზე გამოდიან-ანზორ ერქომაიშვილი,რამინმიქაბერიძე, (მართვეს დამაარსებლები ) კონცერტი 2011 01:23:27 კი
ხალხური სიმღერის უკვდავება გადაცემას უძღვება გია ჭირაქაძე; სტუდიაში სტუმრად ანზორ ერქომაიშვილი,თამაზ ანდღულაძე. საუბრობენ ხალხური მუსიკის სკოლის მუშაობის შესახებ.მართვე ასრულებს: ``ქართველო ხელი ხმალს იკარ``, ``სისა ტურა``, შაირები``,``ნანა``, ``კალოსპირული``. ჩანაწერი: ჰამლეტ გონაშვილი ვაჟიშვილთან ერთადაღნიშნულ სკოლაში. მოსწავლე დათო შანიძე, ძმები აფციაურები ასრულებენ``კალოსპირულს``. ძმები უშვერიძეები, რატი ჯულაყიძე ასრულებენ ``მოკლემრავალჟამიერს`` კახურს. გაკვეთილებზე მუშაობის პროცესი. გადაცემა 1900-01-01 00:52:55 კი
ხალხური შემოქმედების რედაქციითვის მასალები სამონტაჟო მასალა. სოფლის ხედები. უხმო კადრები - აჭარის ზღვისპირეთი.გონიოს კომპლექსი. წმ. მოციქულის მატათას საფლავი. პეიზაჟები. 40 წთ. 00:52:29კინოჟურნალი „საბჭოთა საქართველო“ №16 1957 წ. მაისი. არქივის მასალა.რეჟისორი შალვა ჩუგუნავა. კინოსტუდია „ქართული ფილმი“: მშენებლობა ვარაზისხევში, რუსთაველის პროსპეკტზე; პუშკინის სკვერის რეკონსტრუქცია;მაჭახელაჰესის გახსნის ცერემონია. აჭარის ხელ-ლი ესაძე, მამულაძე, შალვაცინცაძე. ლენტის გაჭრა; საქ. საპროექრტოს ხელ-ლი არჩილ ლომინაძე სიტყვით(ხმით); რუსთავის ახალი უბნების მშენებლობის შესახებ. კირილე ვაშაკიძისქართულ ხალხურ საკრავთა ორკესტრი; ხალხური ინსტრუმენტების ექსპოზიცია;საკონცერტო გამოსვლის ჩანაწერი; თბილისში ახალგაზრდობის ფესტივალები.მოცეკვავეთა თვითმოქმედი ანსამბლის შესრულებით ცეკვა „ქართული“. საბჭოთაარმიელების შესრულებით სამხ. ცეკვა. ზეიმი ორჯონიკიძის სახ. ბაღში. კადრშიოთარ კობერიძე ბაში აჩუკის კოსტიუმში ცხენით ზეიმის სტუმრებთან. ლეილააბაშიძე ავტომობილით აბეზარას კოსტიუმში ასევე სტუმრებთან - ოვაციები. ოპერისთეატრში უნივერსიტეტის საფესტივალო საღამო. - ცეკვა „მთიულური“, ლაღიძისსიმღერა „სამშობლო გვიხმობს“ - ასრულებს სტუდენტთა გუნდი, სოლისტიზეინკლიშვილი. 9 წთ. 01:01:05 სამონტაჟო მასალა - ფოლკლორული ანსამბლისოფლად ასრულებს ძველებურ „ხორუმს“ ჭიბონით (უხმო). აჭარული ცეკვები.მათივე შესრულებით სიმღერა „მასპინძელსა მხიარულსა“ (ხმით). აჭარულისიმღერები კოცონთან. მატყლის ჩეჩვა; მჭადის ცხობა კეცებზე; მოხუცები აჭარულკოსტიუმში ამბობენ სადღეგრძელოებს. 55 წთ. კინოჟურნალი 1900-01-01 არა
ხალხური შემოქმედების რედაქციის მასალები 1990-იანი წწ.გადაცემა -„სიყვარულმა მოგვიყვანა“ - ოთარ ბერძენიშვილი გურიაში (იგივე 16-91-ზე).თბ. სახ. უნივერსიტეტში გამართული ფოლკლორული საღამო (ფირი ხარვეზებით),ფშავური სუფრული სიმღერა. სამონტაჟო მასალა 00:18:16 კი
ხობის ფესტივალი- 17 .09.11 ხობის ფესტივალი - 17. სექტემბერი 2011 წელიწამყვანები-ლია მიქაძე,ომარ ტივაძემომღერალი -ნინო გოთოშიააფხაზეთის სახელმწიფო ანსამბლიფესტივალს ესტუმრა საქართველოს პრეზიდენტი -მიხეილ სააკაშვილიანსამბლ\'\' გორდელას\'\' შეუსრულდა 50 წელი სცენაზე მიიწვიეს-გომარ სიხარულიძე,ანზორ ერქომაიშვილი,თემურ ქევხიშვილი,ბადრითოიძე,თამაზ ანდღულაძე, (მღერიან\'\'ქალგულო\'\')ანსამბლი- \'ბედინერა\'\'ანსამბლი\'მესტიიდან;\'\'რიფო\'\'- ხელმძღვანელი კანდით მერლანიფიქრია მამფორის რუსეთიდან (სიმღერის ავტორი )ევროვიზიის ფინალისტი სომხეთიდან-ევა რივასიმომღერალი - ვასილ აკიმოვი\'\'ბოშათა ანსამბლი\'\'მოსკოვიდანმომღერალი- დათო ხუჯაძეაჭარის სახელმწიფო ანსამბლინიჭიერის გამარჯვებული-დათუკაშვილების ოჯახიანსამბლი \'\'ჯვარული\'\'ყაზბეგიდან-ხელმძღვანელი ნანავალიშვილიანსამბლი ახალგორიდან\'\'ლომისი\'\'-ხელმძღვანელი ნუგზარ ცუტურიანსამბლი\'\'ბასიანი\'\' თბილისიდან-ხელმძღვანელი გიორგი დონაძეანსამბლი\'\'შავნაბადა\'\' თბილისიდან-ხელმძღვანელი დავით ცინცაძეანსამბლი \'\'დიდგორი\'\' თბილისისახალხო ანსამბლი ამბროლაურიდანფოლკლორული ანსამბლი ქუთაისიდან-ხელმძ. მაიზდერ გაზდელიანიანსამბლი \'\'შვიდკაცა\'\'-ოზურგეთიდანანსამბლი\'\'ფაზისი\'\'ფოთიდან \'\'-ხობიომარ ტივაძე კითხულობს ანა კალანდაზის ლექს\'\'ქართულო ცაო\'\'ფესტივალი ტრადიციულად სრულდება სიმღერით \'\'კუჩხი ბედინერი\'\' კონცერტი 01:53:22 კი
ხობის ფესტივალი- 17 .09.11. ხობის ფესტივალი - 17. სექტემბერი 2011 წელიწამყვანები-ლია მიქაძე,ომარ ტივაძემომღერალი -ნინო გოთოშიააფხაზეთის სახელმწიფო ანსამბლიფესტივალს ესტუმრა საქართველოს პრეზიდენტი -მიხეილ სააკაშვილიანსამბლ\'\' გორდელას\'\' შეუსრულდა 50 წელი სცენაზე მიიწვიეს-გომარ სიხარულიძე,ანზორ ერქომაიშვილი,თემურ ქევხიშვილი,ბადრითოიძე,თამაზ ანდღულაძე, (მღერიან\'\'ქალგულო\'\')ანსამბლი- \'ბედინერა\'\'ანსამბლი\'მესტიიდან;\'\'რიფო\'\'- ხელმძღვანელი კანდით მერლანიფიქრია მამფორის რუსეთიდან (სიმღერის ავტორი )ევროვიზიის ფინალისტი სომხეთიდან-ევა რივასიმომღერალი - ვასილ აკიმოვი\'\'ბოშათა ანსამბლი\'\'მოსკოვიდანმომღერალი- დათო ხუჯაძეაჭარის სახელმწიფო ანსამბლინიჭიერის გამარჯვებული-დათუკაშვილების ოჯახიანსამბლი \'\'ჯვარული\'\'ყაზბეგიდან-ხელმძღვანელი ნანავალიშვილიანსამბლი ახალგორიდან\'\'ლომისი\'\'-ხელმძღვანელი ნუგზარ ცუტურიანსამბლი\'\'ბასიანი\'\' თბილისიდან-ხელმძღვანელი გიორგი დონაძეანსამბლი\'\'შავნაბადა\'\' თბილისიდან-ხელმძღვანელი დავით ცინცაძეანსამბლი \'\'დიდგორი\'\' თბილისისახალხო ანსამბლი ამბროლაურიდანფოლკლორული ანსამბლი ქუთაისიდან-ხელმძ. მაიზდერ გაზდელიანიანსამბლი \'\'შვიდკაცა\'\'-ოზურგეთიდანანსამბლი\'\'ფაზისი\'\'ფოთიდან \'\'-ხობიომარ ტივაძე კითხულობს ანა კალანდაზის ლექს\'\'ქართულო ცაო\'\'ფესტივალი ტრადიციულად სრულდება სიმღერით \'\'კუჩხი ბედინერი\'\' კონცერტი 01:53:22 კი
ფენომენი ფილმს უძღვება მერაბ კოკოჩაშვილი; ფილმი მოგვითხრობს ქართულსაგალობლებზე, საკულტო სიმღერებზე; მონაწ. ირაკლი სურგულაძე, მზიასურგულაძე, მალხაზ ერქვანიძე, გრიგოლ ონიანი, ჯოკია მეშველიანი, ვაჟაგვახარია, დიმიტრი ჯანელიძე, კუკური ჭოხონელიძე, ზურაბ ჯაფარიძე, გივიბერიკაშვილი, რამაზ ჩხიკვაძე, გურამ საღარაზე, კახი კავსაძე, ანსამბლებირუსთავი, წინანდალი, მთები, პანტომიმის თეატრი; ანჩისხატის მგალობელთაგუნდი, კონსერვატორიის გოგონათა ანსამბლი, ტელეფილმი