სახელწოდება ანოტაცია მასალის ტიპი გადაღების წელი ქრონომეტრაჟი საავტორო უფლება
ჰამლეტ გონაშვილი ფრაგმენტი გადაცემიდან. წამყვანი ვახუშტი კოტეტიშვილი. ჰამლეტ გონაშვილი დაილია ზაქაიძე - ჭონა, ფრაგმენტი 1900-01-01 00:04:15
ხალხური სიმღერის უკვდავება გადაცემას უძღვება გია ჭირაქაძე; სტუდიაში სტუმრად ანზორ ერქომაიშვილი,თამაზ ანდღულაძე. საუბრობენ ხალხური მუსიკის სკოლის მუშაობის შესახებ.მართვე ასრულებს: ``ქართველო ხელი ხმალს იკარ``, ``სისა ტურა``, შაირები``,``ნანა``, ``კალოსპირული``. ჩანაწერი: ჰამლეტ გონაშვილი ვაჟიშვილთან ერთადაღნიშნულ სკოლაში. მოსწავლე დათო შანიძე, ძმები აფციაურები ასრულებენ``კალოსპირულს``. ძმები უშვერიძეები, რატი ჯულაყიძე ასრულებენ ``მოკლემრავალჟამიერს`` კახურს. გაკვეთილებზე მუშაობის პროცესი. გადაცემა
ფესტივალი შემოდგომის თბილისი - ანსამბლი ბასიანი 23-ე საერთაშორისო ფესტივალი შემოდგომის თბილისისაქართველოს სალხური სიმღერის სახელმწიფო ანსამბლის \'ბასიანი კონცერტიჯ.კახიძის სახ.მუსიკალურ-კულტურულ ცენტრში.კონცერტს უძღვება ვახტანგ/ვატო/კახიძე.00.03.42 გურული ფერხული გურული საფერხულო.00.05.38 საქორწილო მრავალჟამიერი კახური სუფრული.00.09.36 რაჭული მაყრული რაჭული საქორწილო.00.12.51 ბიბა სვანური სახუმარო.00.17.27 შთახედ შენ პასექის მე-6 სძლისპირი, გელათის სამგალობლო სკოლა.00.20.09 საიდუმლო, უცხო და დიდებულიშობის მე-9 სძლისპირი, შემოქმედის სამგალობლო სკოლა.00.22.31 მუშური კახური შრომის00.26.16 შავი შაშვიგურული, მონადირეების სიმღერა.00.29.43 ჭონა ქართული სარიტუალო.00.35.07 იერიში გურული მგზავრული.00.37.36 ტყვეთა განმანთვისუფლებელი წმინდა გიორგის ტროპერი,კარბელაშვილების კილო.00.41.30 საშოთ მთიებისა შობის შესვლადი, შემოქმედის სამგალობლო სკოლა,00.44.28 განდაგანა ვოისათი აწარული საცეკვაო.00.48.37 უფლისციხის მაყრული ქართული საქორწილო.00.51.32 ხასანბეგურა გურულის ისტორიული.00.54.58 ვეენგარა მეგრული ნანა.00.59.08 ძმაო, რაი სჯობს ძმობასა კახური სუფრული.01.04.32 ჩოჩხათურა გურული ნადური, შრომის.01.15.46 ერეკლე დონაზე და ბასიანი - ადლია გურული სუფრული. 01:19:07
ცეკვავს ლატავრა ფოჩიანი ფილმი ეხება გამოჩენილ მოცეკვავეს ლატავრა ფოჩიანს. რეპეტიციები. სრულდება:„ცეკვა დაირით“. ცეკვა „აჭარული“ ანსამბლის „რუსთავი“ მონაწილეობით, აჭარისსახ. ანსამბლის წევრები: თამაზ ჯახუტაშვილი, ზურაბ ბაღდადიშვილი (ჭიბონი),თამაზ ბეჟანიძე. ცეკვა „ხევსურული“. ცეკვა „ყარაჩოხელი“ ცეკვა „ქართული“ლატავრა ფოჩიანისა და ვახტანგ გუნაშვილის შესრულებით. საქ. ტელეფილმებისსტუდია. ტელეფილმი 1982-01-01
ცეკვავს იამზე დოლაბერიძე და ფრიდონ სულაბერიძე ცეკვავს იამზე დოლაბერიძე, ფრიდონ სულაბერიძე: ცეკვა „ქართული“, ანს.„რუსთავი“ - „წინწყარო“, სოლისტი ჰამლეტ გონაშვილი; ცეკვა „აჭარული“,სოლისტი ფრიდონ სულაბერიძე, იამზე დოლაბერიძე; ო. კელაპტრიშვილით ტრიო;ცეკვა დაირით - დოლაბერიძე; სულაბერიძე თავის აღსაზრდელებთან ერთად; ანს.მართვე - შაირები, „მრავალჟამიერი“; ოსური ცეკვა ; „დაიგვიანეს“ - ანს.„რუსთავი“; ქართლოს კასრაძე კითხულობს უცხოური გაზეთებიდან ამონარიდებსსუხიშვილების ანსამბლის შესახებ; ირაკლი უჩანეიშვილი ლექსს უძღვნისდოლაბერიძეს; ო. კელაპტრიშვილი - დუდუკებით მუხამბაზი; ცეკვა „კინტოური“სოლისტი სულაბერიძე; კონცერტი 1982-
ცეკვავს ვახტანგ გუნაშვილი ცეკვა ქართულს ვ. გუნაშვილი ასრულებს დვალთან, ლატავრა ფოჩიანთან (?)ერთად, სულ სამი ცეკვა სატელევიზიო ჩანაწერი
ცეკვა „დავლური“ ცეკვა „დავლური“ („ქართული“) - ნიკოლოზ ღვაბერიძის და ლეილა თათეიშვილისწყვილი, საქ. ხალხური სიმღერისა და ცეკვის სახ. ანსამბლის სოლისტები. 1960-იანი წწ. სატელევიზიო ჩანაწერი
ჩვენი არქივიდან 0.18.37ფოლკლორულ-ინსტრუმენტული ანსამბლი ასრულებს კომპოზიციასხალხურ მოტივებზე. 0.19.18 ზემო სვანეთი. სვანური ცეკვა „ცერული“ - ასრულებენპედაგოგიური ტექნიკუმის ფრიადოსანი მოსწავლეები.ხელმძღვანელი პლატონდადვანი . 0.20.02 იუმორისტულ-მუსიკალური დუეტი - ს. ჯაფარიძე, გ. საღარაძე -კახეთის მატარებელი მთვრალია და მიბაჯბაჯობს ... 0.24.05 აფხაზური ცეკვა„თამბაქო“ - აფხაზეთის მოსწავლეთა ნაკრები კოლექტივის შესრულებით.ხელმძღვანელი - რ. აგრბა. 0.25.19 „საქო და სიკო“ (ქართველებს დასცინიანღვინის სმა, რომ იციან ...) - დუეტი ოპერიდან „ქეთო და კოტე“ , ასრულებენლ.კავსაძე და ზ.სვანიძე. 0.27.26 ცეკვა „ლეკური“ თინა მხეიძისა და კოტე გოგიჩაძისშესრულებით. გადაცემა მოამზადეს ნინო სვანიძემ და ლევან მიქაძემ (შ/გ მამული) გადაცემა 2002-01-01
შვედები მღერიან „შავლეგოს“ შვედეთის ქალაქ ფალონში გამართული მსოფლიო ხალხთა ფოლკლორულიფესტივალის ვიდეოჩანაწერი; ჯუმბერ ყოლბაია და ავთანდილ შურღაია; ჯუმბერყოლბაიას დირიჟორობით შვედები ასრულებენ „შავლეგოს“, ავთანდილ შურღაიასკომენტარი. ფესტივალის ქრონიკა. „მრავალჟამიერს“, „გაფრინდი შავომერცხალო“, „გარეკახური საჭიდაო“, „მეგრული ნანა“ („ასე ჩონგური. . “),„ჩონგურო, ჩემო ჩონგურო“, „იმერული მხედრული“. მსმენელების კომენტარები. გადაცემა
ქართული ხალხური შრომის სიმღერები მონაწილეობენ პოლიკარპე ხუბულავას, ვ. ვაშალომიძის, ქ. ტაკიძის, მ. სიმაშვილისგუნდები. მესტიის კოშკები ახლო ხედით. ისმის სვანური სიმღერა. ხედი უშგულზე.სვანური პეიზაჟები. თიბვა. ქართული ხალხური შრომის სიმღერების შესახებსაუბრობს ჯანსუღ კახიძე. „ნადური“ სიმღერების შესახებ. ყანის თოხვნის დროსქამილ ტაკიძის გუნდი ასრულებს აჭარულ „ნადურს“. მეგრული ნადური „ოდოია“ -პოლიკარპე ხუბულავას გუნდის შესრულებით. ვ. ვაშალომიძის გუნდი - ყაბალახიანიასაკოვანი გურულები წრეში სხედან და ასრულებენ „ელესას“. „ნადურის“„მუხლების“ შესახებ. გურული „ნადური“ „საჯავახურას“ ერთ-ერთი ვარიანტივ.ვაშალომიძის გუნდის შესრულებით. მომღერლებს შორის შერმადინ ჭკუასელი.00:37:06 ისმის „კალოსპირული“, კალოს ლეწვის კადრები. საუბრობს ლოტბარიმიხო სიმაშვილი კახური შაირები. სიმღერა „გლესავ და გლესავ ნამგალო“ -„მუშური“ ართანული ვარიანტი. „გარეკახური საჭიდაო“, მიხო სიმაშვილის გუნდი.მომღერლებს შორის ანდრო სიმაშვილი. კახური „მრავალჟამიერი“. საქ.ტელეფილმი ტელეფილმი
ქართული ხალხური სიმღერები და ცეკვები ცეკვა „განდაგანა“ - სუხიშვილების ანსამბლის შესრულებით, სოლისტი ფ.სულაბერიძე, ი. დოლაბერიძე; ანს. „რუსთავი“ პარიზში - ფრეგმენტი რეზოთაბუკაშვილის ფილმიდან, ფრაგმენტი კონცერტიდან; სუხიშვილების ანსამბლი -ცეკვა „ქართული“, სოლისტები: ი. დოლაბერიძე, ფ. სულაბერიძე; სვანურიფერხული სვანური სიმღერების პოპურზე ბავშვთა ანსამბლის შესრულებით; ანს„რუსთავი“ - საგალობელი „მოვედით თაყვანი ვსცეთ. . “, „ხემხვაიო ხვავრიელი. . “;ცეკვა „კინტოური“ - სოლისტი ფ. სულაბერიძე; ცეკვა „ხევსურული“ - ბავშვთაანსამბლის შესრულებით, სტუდიური ჩანაწერი; სიმღერა გუდასტვირზე - სტუდიურიჩანაწერი საახალწლო გადაცემიდან; კახური „მრავალჟამიერი“, „ზამთარი“ -რაიონული ანსამბლი; ცეკვა „დაისი“ - სტუდიური ჩანაწერი; ფოლკლორულ-ინსტრუმენტული ანსამბლი, სოლისტი ასრულებს მეგრულ სიმღერას,ფოლკლორულ-ინსტრუმენტული ანსამბლი ასრულებს კომპოზიციას ხალხურიმოტივებზე; „იმერული მგზავრული“ - რაიონული ანსამბლი; „თამარ ქალო, ქვეყნისთვალო. . “ - რაიონული ანსამბლი; „ქალავ, ნეტავი შენი ხმა. . “ - ანს. „კოლხეთი;„გუშინ შვიდნი გურჯანელნი. . “ - ანს. „ჟურნალისტი“ („ქართული ხმები“); ცეკვა„დაისი“ ფოლკლორულ-ინსტრუმენტული ანსამბლის თანხლებით - სტუდიურიჩანაწერი; ტრიო „სიმი“ (?) - „არ გეგონოს არ მიყვარხარ. . “; „ხასანბეგურა“ - ანს.„ჟურნალისტი“; ლეჟავების ოჯახი - „გაუმარჯოს ივერთ მხარეს. . “ კომპოზიციასაბრძოლო ცეკვებით - „ხორუმი“; „ჩვენი მასპინძლის სასახლე. . “ - ანს.„წინანდალი“; ანს. „ოდოია“ - მეგრული სიმღერით; სატელევიზიო ჩანაწერი 1991-
ქართული ხალხური სიმღერები და ცეკვები (საფონდო)\' სატელევიზიო ჩანაწერი
ქართული ფოლკლორის მოამაგენი - დიმიტრი გონაშვილი გადაცემა ეძღვნება დიმიტრი გონაშვილს, (ჰამლეტ გონაშვილის მამას), მისსაქმიანობას ქართული ფოლკლორის სფეროში; იხსენებენ ნათესავები, ოჯახისწევრები, კოლეგები; გადაცემა 1900-01-01 00:44:02
ფოლკლორული საღამო ჩოხატაურში დასასრული, დასაწყისი: 18-4088. ანს. „გურია“ - „ხასანბეგურა“ სტალინისმიხედვით, მარინა და ტიტე შარაშიძეები - გურული ხუმრობები; სიმღერა „ელესა“. გადაცემა 1984- 00:09:36
ფოლკლორული თეატრი, ანსამბლი „მთიები“, „მზეთამზე“ ბავშვთა ინსცენირებული წარმოდგენა ხალხური სიმღერების სიუჟეტებზე - „კახურისაცეკვაო, „თხამ ვენახი შეჭამა“, „ჩემო ნათლიდედაო“ და სხვ. 33 წთ; 00:36:28კონცერტის გაგრძელება; ანსამბლი „მზეთამზე“ ასრულებს სიმღერებს: „მზევ შინშემოდიო“, „იავნანა“, „ია ბატონები“,„მაი ლამაზი ბაბუჩები“, „გელინო“, „ნეტავგოგოვ მე და შენ“, „ოი ნანიდა და ნანა“, „ო, საწყალო შამათაო“. „მთიები“ასრულდებს: აჭარული „ნანა“ ფერხულით (აკვანში ჩასაწვენი სიმღერა), „ჯვარიწინასა“, „კუჩხი ბედინერი“, „დიამბეგო“, „ურმული“, „ლილე“, „აი გიდელი“,„შაირები“, რაჭული სიმღერა, „ღვთის სადიდებელი“; „მზეთამზე“ - „დატირება“,„მზე შინა და მზე გარეთა“, „წმინდანთა სადიდებელი - მრავალჟამიერი“. 1სთ. კონცერტი
ფოლკლორის საღამო ჩოხატაურში „ბაღია ჩვენი ქვეყანა. . “ - კვარტეტი ოთარ ბერძენიშვილთან ერთად; შეხვედრასუძღვება ვახუშტი კოტეტიშვილი, ალექსი ჭინჭარაული; რეზო ყაჭეიშვილი - ლექსიბახმაროზე; „სიმღერა დოლიძეზე“ ავტორი ვლადიმერ ბერძენიშვილი - დოლიძეებისოფელ განახლებიდან; „სიმღერა ბუღარა მამალაძეზე“ - მამალაძეები და ტიტიკოდუმბაძე სოფელ ხევიდან; ლიანა თოდუა კითხულობს ლექსს ანა კალანდაძეზე;ხიდისთავის სკოლის ანს. „გუბაზი“, ხელ-ლი სანდრო კალანდაძე - „სიმღერა სისონადარჩიაზე“; გურული ყბისსაქცენები - მარინა და ტიტე შარაშიძეები; ჩოხატაურის რ-ნის ომის ვეტერანთა გუნდი „მწვანესა და უქუდოსა“, ხელ-ლი დავითმათითაიშვილი; ჩოხატაურის სამუსიკო სკოლის პედაგოგები - „სატრფიალო“;მოსწავლეები კითხულობენ მატა მიერ შეგროვილ ანდაზებს და გამოცანებს; ანს.„ნაბეღლავი“, ხელ-ლი რამინ მიქაბერიძე - „სიმღერა ბებიაზე“; გულივერ შარაშიძე -გურული ხუმრობები; „შავი შაშვი“ - ავთო მახარაძე, ვაჯა გოგოლაძე, ოთარბერძენიშვილი; ვლადიმერ ბერძენიშვილის ლექსი „სოფელი“ - დაწერილი 1917 წ.კითხულობს ვახუშტი კოტეტიშვილი; ოთარ ბერძენიშვილი კითხულობს ლექსს „მედა ხე“; დავით მეფარიშვილი - სახალხო მთქმელი, კითხულობს ლექსებს; სახუმაროცეკვა „წართმობია“; ამინდის დადგენის ადგილობრივი წესები; შუაგანხლებისმოსწავლეები - სიმღერა გურიაზე; ოტია კალანდაძე ნოდარ დუმბაძის შესახებ;ლილი ჩხიკვიშვილი, აკაკი სიხარულიძე - პედაგოგები, კითხულობენ საკუთარლექსებს; „ალილო“ - ავთანდილ მახარაძე, ვაჟა გოგოლაძე, ძმები ავთანდილ დაგივი აცანელიძეები. კონცერტის ბოლო სიმღერა „ხასანბეგურა“ ანს. „გურიას“შესრულებით გრძელდება კასეტაზე 18-4083. ტ/კ: 02:38:33. გადაცემა 1984- 01:20:54
უკვდავი სიმღერები რუსულ ენაზე გადაცემას უძღვება ანზორ ერქომაიშვილი; ქუთაისის ხალხურიცეკვისა და სიმღერის სახ. ანსამბლი ჯემალ ჭკუასელის ხელ-ლობით -„მრავალჟამიერი“; „წინწყარო“ - ანს. „რუსთავი“, სოლისტი ჰამლეტ გონაშვილი;(კარგი ხარისხი); „ოდოია“ - ქუთაისის სახ. ანსამბლის შესრულებით; ლელათათარაიძე - „ვინა ხარ, ვინ იარები. . “; „ნადური“, „კვირია“ - ქუთაისის სახ.ანსამბლი; „ხასანბეგურა“ - ანს. „ელესა“ ვლადიმერ ერქომაიშვილის ხელ-ლობით;„იმერული ლაშქრული“ - ეთნოგრაფიული გუნდი სოლომონ ლაფაურის ხელ-ლობით; ანს. „რუსთავი“ - საგალობელი „წმინდაო ღმერთო. . “; „ჩაკრულო“ -ეთნოგრაფიული გუნდი, სოლისტები ავთანდილ სარაჯიშვილი, შალვა კოვზირიძე; გადაცემა 00:44:13
უკვდავი სიმღერები 1980-იანი.წწ. რუსულ ენაზე გადაცემას უძღვება ანზორ ერქომაიშვილი;0.03.44ქუთაისის ხალხური ცეკვისა და სიმღერის სახ. ანსამბლი ჯემალ ჭკუასელისხელ-ლობით - მრავალჟამიერი; 0.07.12 წინწყარო - ანს. რუსთავი, სოლისტიჰამლეტ გონაშვილი. 0.11.44 ოდოია - ქუთაისის სახ. ანსამბლის შესრულებით;0.16.12 ლელა თათარაიძე - ვინა ხარ, ვინ იარები... 0.19.33 ნადური, 0.23.55კვირია - ქუთაისის სახ. ანსამბლი; 0.28.04 ხასანბეგურა - ანს. ელესავლადიმერერქომაიშვილის ხელ-ლობით; 0.32.29 იმერული ლაშქრული - ეთნოგრაფიულიგუნდი სოლომონ ლაფაურის ხელ-ლობით; 0.35.37 ანს. „რუსთავი“ - საგალობელი„წმინდაო ღმერთო. . “; 0.39.20 ჩაკრულო - ეთნოგრაფიული გუნდი, სოლისტებიავთანდილ სარაჯიშვილი, შალვა კოვზირიძე; გადაცემა 1900-01-01
ტელეკონცერტი საახალწლო გადაცემასტუდიური ჩანაწერი - ბავშვთა ფოლკლორულ-ინსტრუმენტული ანსამბლები.ბიჭუნების ჯგუფი დოლებზე ასრულებენ კომპოზიციებს. ბავშვთა ქორეოგრაფიულიანსამბლი ცეკვებით. პატარები კითხულობენ ლექსებს. გადაცემა 00:25:28
სუფრული სიმღერები საახალწლო სტუდიური ჩანაწერი; სიმღერები:ანს. ``წინანდალი`` - ``ჩვენიმასპინძლის სასახლე``; სიმღერა სტვირით - ``შაირი``, ``ალილო`` - ქართლ-კახური; ანს. ``ოდოია`` მეგრული სიმღერით; ``მრავალჟამიერი``; ``დალიე დაშეგერგება`` - ანს. ``სანავარდო`` (?); ``ალილო`` - გურული; გურული (ანაჭარული) ``მაყრული``; ანს. ``წინანდალი`` - ``შემოძახილი`` (ტურფანი სხედანჩარდახსა); ``დალიე და შეგერდგება.. ``; ანს. ``ოდოია`` - ``დიდოუდო ვადილა``მეგრული; ანს. ``სანავარდო`` (?) - ``სამიათას წელზე მეტი. . ``; გურული``ნადური`` (?), ; ანს.``ქობულეთი`` - ტრიო ს. მამულაიშვილით, (ზემოთაცასრულებენ სიმღერას); ``ზამთარი``; გადაცემა 1900-01-01 00:40:59
სულიკოს დღესასწაული ზესტაფონში ზესტაფონის ხედები; ვარინკა წერეთლის საფლავი; ზეიმის ამსახველი კადრები;მამუკა ასლანიკაშვილი, ირაკლი აბაშიძე სიტყვით; კონცერტი: ზესტაფონისკულტურის სახლის გუნდი - სიმღერა ``დედაენა``; თერჯოლის კულტურის სახლისვოკალური კვარტეტი `იმერეთი` ; ცაგერის რ-ნის კულტურის სახლის გუნდი;ზესტაფონის კულტურის სახლის ტრიო; ქუთაისის ანსამბლი ``ქუთაისი`` - სიმღერა``ცხენოსნური``; ანს. ``ჩანგი`` ჭიათურიდან - ``რგანული მგზავრული``; უხუცესიმომღერალი თერჯოლიდან მარიამ ერგემლიძე ასრულებს სიმღერას ``ისევ შენ დაისევ შენ``; მახარაძის სოფ. ნატანების ტრიო - ``თხამ ვენახი შეგვიჭამა``; თელავისმომღერალთა ანსამბლი - ``ჩაკრულო``; სამტრედიიდან ტრიო ``სიმები`` - სიმღერა``ძველი სიყვარული``; შორაპნის ელექტროელემენტების ქარხნის გუნდი - სიმღერა``იმერეთი დამივლია``; ზესტაფონის მე-2 სამუსიკო სკოლის გოგონათა ანსამბლი;კასპის სოფ. ახალქალაქიდან ძმები ნინოშვილები - ``მწყემსის ფიქრები`` - ინსტრ.კომპოზიცია; ფეროშენადნობთა ქარხნის ვაჟთა ანსამბლი - სიმღერა ``ნამგალო``;ცხაკაიას კულტურის სახლის ტრიო - სიმღერა ``მახარია``; ადიგენის სამუსიკოსკოლის გოგონათა ტრიო - სიმღერა ``სამშობლო``; მაიაკოვსკის ვოკალური ტრიო -სიმღერა კ/ფ-დან ``აბეზარა``; სოფელ ცხრაწყაროს ტრიო - სიმღერა ``შეეჩვია``;საქ. ტელევიზიის ვაჟთა ვოკალური ანსამბლი, ხელ-ლი თემურ ქევხიშვილი;დაჯილდოების ცერემონია; ერთობლივად სრულდება ``სულიკო``. გადაცემა 01:22:55