სამეგრელოში გადაღებული ვიდეოკონცერტიფოლკლორული ანსამბლი ასრულებს მეგრულ სიმღერას - ვიდეოჩანაწერი, 1970-იანი წლების ბოლოს, სავარაუდოდ. მეგრული ოდის ფონზე.ცეკვა „დაისი“ გოგონათა შესრულებით, „პიონერთა სახლის“ ბაღში.სიმღერა „აშო ჩელა“ - ვიდეოჩანაწერი იგივე მეგრული ანსამბლის შესრულებით.აფხაზური ცეკვა.სიმღერა „კუჩხი ბედინერი“ ცეკვის თანხლებით.მღერის ანსამბლი „კოლხეთი“სამონტაჟო მასალა |
საინგილოს ფოლკლორი |
გადაცემას უძღვება ჟურნალისტი თენგიზ ნათაძე. კახის რ-ნში გამართულიინგილოური ფოლკლორის საღამო; საღამოს უძღვება ვახუშტი კოტეტიშვილი; ზაურფოლადაშვილი, ანს. „შვიდკაცა“ საინგილოდან - „ქართველო ხელი ხმალს იკარ“,„კახური მგზავრული“; ვასილ პაპიაშვილი ძველი ხალხური ლექსებით; სოფ.ალათემურის მოსწავლეთა გუნდი ასრულებს „სულიკოს“; ცეკვა „აჭარული“ - კახისმოსწავლეთა ანსამბლი; ნოდარ ფოლადაშვილი სიტყვით - რუსთაველისსაზოგადოების საინგილოს ფილიალის ხელმძღვანელი; ინგილოური თქმულებები;„იავნანა“ - ასრულებს დარეჯან ტარტარაშვილი; ანს. „შვიდკაცა“ - „წინწყარო“,„შირაქის ველზე“; დარიკო ტარტარაშვილი მოსწავლეებთან ერთად - ძველიქართული ენის გასატეხები; ანს. „შვიდკაცა“ - „გოგოვ, გოგოვ, შავთვალა“,ინგილოური სიმღერა „არა წითილ ღვინოს დავლევ. . “; მოსწავლეები კითხულობენლექსებს; ვახუშტი კოტეტიშვილი კითხულობს ლექსს; |
რაეო ჩემო დედაო |
ვახუშტი ბატონიშვილისადმი მიძღვნილი გადაცემათა ციკლი.პირველი ნაწილი: ვახუშტი ბატონიშვილის პორტრეტი. რაჭის ხედები. ჟურნალისტიმოგვითხრობს რაჭის ბუნებაზე, რაჭის აღწერილობა ვახუშტის მიხედვით.ადგილობრივი მოსახლეობა, წყაროები, ეთნოგრაფიისა და ფოლკლორის შესახებ.ხის ძველი რიკულები, დაწნული ჭურჭელი. გაზეთის „რაეო“ რედაქტორი ბონდოგაგნიძე.1:04:17 „რაეო, ჩემო დედაო“ - სიმღერის შესახებ. რიონის ხეობა. ონის რ-ნი, მისისოფლების შესახებ. ნასოფლარები, მდ. ხეორის ხეობა, სოფელი ბოყვა. 1991 წლისმიწისძვრის შედეგები. სოფელი შქმერი. თიბვა. სოფელი მთის კალთა ანუმრავალძალი. მიწისძვრისგან დანგრეული მრავალძალის წმ. გიორგის სახ, ეკლესია.გაბრიელ მთავარანგელოზის სახ. ეკლესია ონში. გადაცემის ავტორი გიაპაპუაშვილი. . ვახუშტი ბატონიშვილის სახ. მუდმივმოქმედი ექსპედიცია.1:22:04 მეორე გადაცემა „რაეო, ჩემო დედაო“ მდ. ჯეჯორის ხეობა. რაჭის ხედები.სოფელი წედისი - ლითონის დამუშავების ტრადიციების შესახებ. ონისარქეოლოგიური მასალები - ლითონის ნაკეთობები. წმ. გიორგის სახ. აღდგენილიეკლესია 1500 წლის უთხოვარის კორომით. სოფელი ქვედი, ქვედულას ტბა; თიბვისკადრები, სოფლები: გლოლა, ღები, ჭიორა, გონა.მოხუცი მღერის ჭიანურის (თუმცაღა. სამსიმიანია) თანხლებით. |
პოეზიის საღამო |
გადაცემას უძღვება ვახუშტი კოტეტიშვილი; შემაჯამებელი გადაცემა - მოცემულიავახუშტის მიერ 14 წლის განმავლობაში ჩატარებული ფოლკლორული საღამოებისფრაგმენტები; პირველი ფოლკლორული საღამოს ისტორია - 1979 წ. 14 აპრილი;ფრაგმენეტები ამ საღამოებიდან: მელექსე ქვემო ქედიდან იოსებ ბაიაშვილი(დედოფლისწყარო), ქვემო ქედიდადნ თევდორე მარტიაშვილი; მოლექსე ლევანბოძაშვილი; ივლიტა შავერდაშვილი, სანათა თანდილაშვილი; ზაურ ჯაბუნაშვილიკითხულობს დარეჯან ბოძაშვილის ლექსებს; მიხეილ ნაყეური მაღაროსკარიდანკითხულობს მიხელ ხელაშვილის ლექსს; ნინო ქისტაური - კითხულობს ლექსებსრძალ-დედამთილობის თემაზე; ელზა ჯმუხაძე რაჭიდან; თუში ქალები ციურიაზიკური და ნანი დინგაშვილი ასრულებენ სიმღერას თუშეთზე გარმონისთანხლებით; მზისავარ თურმანაული, ასმათ ჩოხელაშვილი, ლალი ლოსეურაშვილი;მთქმელი შალვა მეზურნიშვილი; წამყვანი კითხულობს იოსებ ბაიაშვილის ლექსს;მთქმელი როშკადან ივანე (წიკლაური ?). |
ომარ კელაპტრიშვილი |
„ძველი ჩანაწერი (კ/ფირი) კომპოზიცია „მატარებელი“. 1 წთ, 54 წმ; „ქართულისაცეკვაო“ - კვარტეტი (მამა-შვილით); 02.06.46 მწყემსური„ 02.10.05 რუსულიკომპოზიცია „სალავეი“; 02.13.44 კომპოციზია დუდუკით „რასტი“ თბილისისხედებით (კლიპი). „ქართული საცეკვაო“ - კვარტეტი (მამა-შვილით); 02.20;.35„ქალაქური მელოდია“ 02.22.33 და 02.27.48 ინტერვიუ ომარ კლეაპტრიშვილთანგადაცემიდან „შენი ხმები ახლაც ესმის ქართლის ველებს“: იხსენებს ვასოგოძიაშვილს; სტუდიური ჩანაწერი - „ვაგიორქომა“, ანს. „იავანანა“ (ხელ-ლი ომარკელაპტრიშვილი) ასრულებს სიმღერას „არხოტო“; კომპოზიცია „მატარებელი“,ინტერვიუს გაგრძელება. |