სახელწოდება ანოტაცია მასალის ტიპი გადაღების წელი ქრონომეტრაჟი საავტორო უფლება
კონცერტი მე-3 ტრეკი 1.05.01 წთ-დან:ბაიარ შაჰინი (გუნდარიძე) - ჯინველოი ბავშვთა ქორეოგრაფიული ანსამბლი(ხელმძღ. ფრიდონ სულაბერიძე - ქალ-ვაჟთა ვეკვა სიტყვით ქეთევან ხანთაძე(თურქეთში მცხოვრები ქართველი) ქართული ფოლკლორის მოსწავლეთა სასახლიგაერთიანებული გუნდი - მრავალჟამიერი 00:20:17
კონცერტი ``ჩონგური საქართველოა`` ოპერის თეატრში გამართული კონცერტი; სრულდება: ``ხორუმი``, ``ოდოია``,``ოი, ნანა და ნანა``, კასპიდან ანსამბლი ``თევდორე`` - სრულდება ``ოროველა``;გარდაბანი, ანსამბლი ``ბეთანია``; ბოლნისი, სიმღერის და ცეკვის ანსამბლიანსამბლი - ``ქართლელ გოგონათა სათამაშო``; ვალე, გავაზის საშ. სკოლისპედაგოგთა გუნდი - ``ძმაო, რაი სჯობს ძმობასა``; ოზურგეთი, ანსამბლი ``ელესა``- ``თხამ ვენახი შეჭამა``; მამათი, ანსამბლი ``ხელხვავი`` - ``ადილა ალიფაშა``,``სადღეგრძელო მშობლებს``, ``კრიმანჭულების შეჯიბრი``; ოზურგეთი, მ.შავიშვილის ანსამბლი ``შვიდკაცა``, ლოტბარი ტრისტან სიხარულიძე -``ნადური``; აბაშა, ანსამბლი ``ჰარირა`` - ``კუჩხი ბედინერი``, ``ჯარალუა``;გურჯაანი, სიმღერისა და ცეკვის ანსამბლი - ``თუშური ქადილი, ``არხალალო``,``მწყემსური`` გურჯაანელების გამოსვლა, სრულად, გადატანილია კასეტაზე 18-4293, 13 წთ; სატელევიზიო ჩანაწერი
კონცერტი ბაიარ შაჰინი (გუნდარიძე) - ჯინველოი ბავშვთა ქორეოგრაფიული ანსამბლი(ხელმძღ. ფრიდონ სულაბერიძე - ქალ-ვაჟთა ვეკვა სიტყვით ქეთევან ხანთაძე(თურქეთში მცხოვრები ქართველი) ქართული ფოლკლორის მოსწავლეთა სასახლიგაერთიანებული გუნდი - მრავალჟამიერი ფრაგმენტი 1900-01-01
კონცერტი 1.18.33 ბავშვთა ფოლკლორულ-ინსტრუმენტული ანსამბლი. ხელმძღვანელი დალიკანდელაკი. ბავშვები წარადგენენ თავიანთ თავს. მთის მოტივები სალამურზე.კონცერტში მონაწილეობენ გიორგი ცაბაძის სახ. 25-ე ხელოვნების სკოლისაღსაზრდელები. შ/გ მამული. გადაცემა 1900-01-01 00:12:07 კი
კირილე ვაშაკიძის გუნდი 1970-იანი წწ. კირილე ვაშაკიძის ფოლკლორულ-ინსტრუმენტული ანსამბლისშესრულებით ორი ფოლკლორული კომპოზიცია: ქართულ მოტივებზე და რუსული„სოლოვეის“ („ბულბული“) მიხედვით. (შესაძლოა იყოს საქ. რადიო-ტელემაუწყებლობასთან არსებული ანსამბლი, შექმნილი 1979 წ. კირილე ვაშაკიძისკონსულტანტობით). სატელევიზიო ჩანაწერი 1900-01-01
ისევ კინტოს და ისევ ყარაჩოხელის შესახებ ანუ გერები თუშვილები გადაცემის თემაა ცეკვა „კინტოური“ - საუბრობენ სტუდიაში მოწვეულიქორეოგრაფები; „კინტოურის“ წარმოშობის შესახებ; კ. გამსახურდიას წერილი„კინტოურის“ შესახებ; ნინო სუხიშვილი, თენგიზ სუხიშვილი გრიგოლ რობაქიძისწერილით; „კინტოური“ ფრიდონ სულაბერიძის შესრულებით; გადაცემა
თიანეთური ჩანახატები სახალხო მთქმელი (პოეტი) ბუღარა ფოლადაშვილი ეზოში საქმიანობისას,კითხულობს ლექსს, განხვავებული ტექნიკით უკრავს ფანდურზე.მქსოველი დარო ფოლადაშვილი, მის მიერ შესრულებული ფარდაგები, ხალიჩები.ხის ოსტატი ჭინჭარაული ნაკეთობაზე მუშაობისას. საუბრობს კამერის წინ. მის მიერდამზადებული სამზარეულოს ხის ჭურჭელი. გადაცემა
თიანეთის რ-ნის სიმღერის და ცეკვის ანსამბლი სრულდებასიმღერები: ``შირაქის ველზე მივდივარ. . ``, ``ნანა``, ``ხევსურს რაუნდა მეტი``, ``ხოხბის ყელივით ლამაზი``, ``თუ ასე ტურფა იყავი``, ``ხმალიმომეც და ხანჯალი. . ``, ``ჯვარის წინასა`` და მთის სხვა სიმღერები. სრულდებახალხური ცეკვები; ტელეფილმი 1900-01-01
თბილისელი „აშუღი“ იეთიმ გურჯის შესახებ საუბრობს თვითმხილველი, კითხულობს და მღერის იეთიმგურჯის ლექსებზე. გადაცემა
ვახუშტი კოტეტიშვილი მიმდინარეობს საახალწლო გადაცემის ჩაწერა.ვახუშტი კოტეტიშვილი ბუხართან, საუბარი ხალხურ პოეზიაზე, სადღეგრძელოები,ახალ წელს ულოცავს საქართველოს ყველა კუთხეს,01.16.38 კითხულობს ხალხურ ლექსს ანგელოზის წირვა დგება ...01.19.38 იხსენებს ბავშვობის წლებს, სერგი მაკალათიას, კითხულობს ლექსსმეგრულ ენაზე ბჟა რე დია ჩქიმი ...მასთან სტუმრად იმყოფება ანსამბლ ანსამბლი კელაპტარი-ს წევრები - მარინაგიორგაძე, ანა ბაჯიაშვილი, ლია ხუნწარია.01. 22.48 მათი შესრულებით აჭარული სიმღერა ვშლი მქონდა წითელი ... ფოლკლორი 00:13:15
ეს საქართველოა - სვანეთი სვანეთი - გეოგრაფია, ისტორიული ცნობები, ეთნოგრაფია, ტრადიციები. სვანეთისხედები - ბუნება,კოშკები, სოფლები. საუბრობს ერეკლე საღლიანი (პოეტი,ისტორიკოსი) 00.02.29 მწვერვალები: შხარა, თეთნულდი, უშბა. 00.05.42 მესტია,შენობები, მოსახლეობა, ტურისტები. ტურისტები ზრულდის მთაზე, მათიკომენტარები საქართველოს შესახებ. სასტუმროები, თამარ მეფის ძეგლი,. 00.07.15მიხეილ ხერგიანის მემორიალური მუზეუმი, საუბრობს მუზეუმის დირექტორინოდარ გვარლიანი. სვანეთის ხედები. 00.08.24 საუბრობს ერეკლე საღლიანი(პოეტი, ისტორიკოსი) სვანითის ისტორიისა და ეთნოგრაფიის მუზეუმი, მისიისტორია, მუზეუმში დაცული ექსპონატები.. საუბრობს ციალა ჩართოლანი. 00.12.44ჩათო გუჯეჯიანი (მუზეუმის თანამშრომელი) ადიშის ოთხთავი, ლემის დროშა დასხვ. 00.14.05 საუბრ4ი სვანური კოშკის შესახებ. გელა ჯაფარიძე (არქიტექტორი)ერეკლე საღლიანი. 00.15.20 მარგიანების მუზეუმი, ტიპური სვანური სახლი, სადაცდაცულია ყველა ის ნივთი, რომელიც ადრე სვანურ სახლში მოიპოვებოდა. 00.16.26სვანური პეიზაჟები. უშგულის დასახლება (სოფლები:ჟიბიანი, ჩვიბიანი, მურყმელი,ჩაჟაში) საუბრობს ერეკლა საღლიანი. სოფელ ჩაჟაშის ეთნოგრაფიული მუზეუმი.საუბრობს მუზეუმის მომვლელი 16 წლის გეგი ჩანქსელიანი. მოსახლეობის ყოფისამსახველი კადრები. 00.19.07 უშგულის ღვთიმშობლის სახ.ეკლესია (ლამარიასტაძარი). საუბრობს სასულიერო პირი. ტურისტები. 00.20.19 სვანური ადათ-წესებისშესახებ საუბრობს ერეკლე საღლიანი. სვანური სამართალი - ძველი ფოტოები -მსაჯულ-მედიატორები (მორვები). მახვშის ინსტიტუტი. 00.22.00 სვანურიტრადიიციული მატყლის დამუშავება. საუბრობს თამარ ხერგიანი. 00.23.00 სვანურიქუდის დამზადება. საუბრობს მაია ქალდანი. 00.24.00 სოფელი ლატალი. ლენჯერისმთავარანგელოზის ეკლესია - ისტორია, არქიტექტურა, ფრესკები. 00.24.26 სვანურისამზარეულო. 00.25.28 სვანური ფოლკლორი. ანსამბლი რიჰო ასრულებს სვანურსიმღერას. საუბრობს ისლამ ფილფანი (ლოტბარი) პროექტის ავტორი - თამაზტყემალაძე, ოპერატორები - როლანდ რიჟამაძე, ალექსანდრე ბერაძე,ჟურნალისტები - ბარბარე ბანაშვილი, ელენე პაპიაშვილი, მარიამ წულაძე, ნათიაარველაძე, ხათუნა კაკიაშვილი, გიორგი ბერაძე (სტაჟიორი), ლევან ბუთხუზი(მონტაჟი) ბაჩო კვირტია (მსახიობი) და სხვ. გადაცემა 2014-01-01 კი
ერთი სიმღერის ფესტივალი „ლალე“, „შირაქის ველზე“, - რუსთავის სამუსიკო სკოლების პედაგოგთა გუნდი ზ.ნანობაშვილის ხელ-ლობით; „ხასანბეგურა“, „შვიდკაცა“, „ჩემო ნათლიდედაო“,ძველი „აბადელია“ - ანს. „ელესა“ ამირან თოიძის ხელ-ლობით; „შემოძახილი“ -ანს. „ყვარელი“ ირაკლი მათიკაშვილის ხელ-ლობით; გიორგი ხარაბაძე კითხულობსნოველას მიძღვნილს ვანის დუცხუნის მომღერლებისადმი, რომელნიცასრულებდნენ „ნადურს“ - - „304-ე ოთახი“, 1989 წ.; „იავნანა“ - საქ. მუსიკოსთასაზოგადოების ქალთა ფოლკ. ანსამბლი (შემდგომში ანს. „მზეთამზეს“ წევრები,სოლისტი ნატო ზუმბაძე); გადაცემა
ენვერ ხაბაძე ანზორ ერქომაიშვილთან გადაცემაში სტუმრად არიან გამოჩენილი ქართველიქორეოგრაფები:კონსტანტინე მანჯგალაძე, რეზო ჭანიშვილი, ბესიკ სვანიძე, თენგიზუთმელიძე, ომარ მხეიძე, ფრიდონ სულაბერიძე, ჯემალ ჩიჩუა. გადაცემა ეძღვნებაქორეოგრაფ ენვერ ხაბაძის შემოქმედებას; სტუმრები საუბრობენ ენვერ ხაბაძისღვაწლზე; აჭარულ საცეკვაო ფოლკლორზე; 00.06.02 ჩანაწერი: ინტერვიუ ენვერხაბაძესთან; საუბრობს თავის ოჯახზე, ძველ აჭარულ ცეკვებზე; 00.17.10 ძველი შავ-თეთრი ჩანაწერი: ცეკვა „განდაგანა“; 00.18.04 ქორეოგრაფები აგრძელებენსაუბარს აჭარულ ცეკვებზე და მოცეკვავეებზე; 00.19.55 ენვერ ხაბაძესთანინტერვიუს გაგრძელება - იაშა ხალვაშის შესახებ; ძველი ჩანაწერი - იაშა ხალვაშისცეკვა; 00.21.17 ჩანაწერი: ცეკვა „აჭარული“ ფრიდონ სულაბერიძის შესრულებით;00.26.27ძველი ჩანაწერი: ცეკვა „ხორუმი“ (სალუქვაძე, მესხიძე, გოგიჩაძე დაძმები); სხვა ვარიანტი 00.34.23 „ხორუმისა“; აჭარული ცეკვა ჯოხით; 00.38.02ჩანაწერი: ლაზური ცეკვა ბადით; 00.44.09 ცეკვავს თოფან მელაძე, თოფუზ გაბაიძე,თემელ მიქელაძე,00.49.36 განდაგანა - სოლისტი თოფან მელაძე, მეჭიბონე ედემ სურმანიძე(ქოჩახელა),გადაცემაზე მუშ: პაატა მილორავა, ნელი ყოჩიაშვილი და სხვ. შ/გ „მამული“. გადაცემა
გლახო ზახაროვი - გახსენება გადაცემა ეძღვნება გლახო ზახაროვის ხსოვნას; ომარ კელაპტრიშვილი დუდუკებისთანხლებით ასრულებს კომპოციციას ქალაქურ მოტივებზე; გლახო ზახაროვისფოტო; ისმის სიმღერა „ჩემო თვალის სინათლევ. . “ გლახო ზახაროვისშესრულებით; ფოტომასალა; გადაცემის სტუმარი გივი შაჰნაზარი საუბრობსმომღერლის შესახებ; საუბრობს მერი მიქელაძე, კითხულობს საიათნოვას ლექსს„რა ზარბაბი“; საუბრობს ჟასმინ ზახაროვი, მომღერლის ქალიშვილი, თავის მამაზე;ომარ კელაპტრიშვილი საუბრობს თბილისის აშუღთა ისტორიაზე, გლახოზახაროვის შემოქმედებაზე, იხსენებს მასთან შეხვედრას; ისმის სიმღერა გლახოზახაროვის შესრულებით „სიზმრად ვნახე საიათნოვა. . “; გადაცემა
გვაქვს უთვალავი ფერითა საახალწლო გადაცემის ფრაგმენტი - ანსამბლი „წინანადალი“ ტელესტუდიაშიასრულებს სიმღერას: „მრავალჟამიერი“.4:05:24 1996 წლის საახალწლო გადაცემა.ვახუშტი კოტეტიშვილის საახალწლო მოლოცვა.ვიდეოჩანაწერი: ჰამლეტ გონაშვილი და ილია ზაქაიძე ასრულებენ „ჭონას“.ვიდეოჩანაწერი ალვანიდან - იოსებ ლონგიშვილი კითხულობს საკუთარ ლექსს(„შატილის ასულო“).4:21:07 ტელესტუდიური ჩანაწერი: მღერის ლელა თათარაიძე „ვიწრო ბილიკითმოველ ბარიდან“, ფოლკლორულ-ინსტრუმენტული კომპოზიცია, მონაწილეობსლელა თათარაიძე აკორდეონით.ხალხ. სიმღერები აჭარული სიმღერა ქალთა ანსამბლის შესრულებით. მეგრულსიმღერას ასრულებს ქალთა ფოლკლორული ტრიო.ოთარ კავკასიძე, გორიდან, კითხულობს საკუთარ ლექსს;ცეკვა კინტოურისრულდება სიმღერა სუფრასთან ჭურჭლის აკომპანიმენტით. გადაცემა
გვაქვს უთვალავი ფერითა წამყვანი ლალი ზანგურაშვილისიუჟეტი ვახუშტი ბაგრატიონის შესახებ, 300 წლის იუბილესთან დაკაშირებით.1991-95 წწ-ში ქართული ექსპედიცია ტაო-კლარჯეთში - ნაწყვეტი გადაღებულისერიალიდან - ძველი ტაძრების კადრები.სიუჟეტი მთიდან - ფასანაური.მთიულეთის სამლოცველოები. ხევისბერის დალოცვა,ანსამბლი „არაგვი“ ასრულებს ძველისძველ „ლომისას“.ქართული ქორეოგრაფიის შესახებ - მიხეილ შუბაშიძის 75 წლის იუბილე.სიუჟეტი ბაღდადიდან - ავთანდილ გოგავა - ქართული ფოლკლორულიინსტრუმენტები ოსტატი. ინტერვიუ სახელოსნოში.შ/გ „მამული“ გადაცემა
გვაქვს უთვალავი ფერითა თვითნასწავლი კომპოზიტორი ვახტანგ კერესელიძე, ოჯახის წევრებთან ერთად,ასრულებს საკუთარ სიმღერებს: „შენ ჩემი გაზაფხული და...“, „იმერეთო, საოცარო,იმერეთო..“, „ორთავ თვალის სინათლევ...“ - ბოლო სიმღერას ასევე ასრულებენმეგობრები, ზურაბ და გივი ბაკურაძეები და სხვ. .0:46:30 ვახტანგ ცხადაძეს ულოცავენ ღირსების ორდენით დაჯილდოებას.0:50:36 მეარღნე აკოფ ქიტესოვი. არღანის დამზადების პროცესი. ოსტატისაუბრობს თავის ხელობაზე. გადაცემა
გვაქვს უთვალავი ფერითა სრულდება სიმღერები: „ლილე“ სვანური ანსამბლის შესრულებით, ანსამბლი„წინანდალი“ - „მრავალჟამიერი“, ცეკვა „აჭარული“ სახალხო ზეიმზე ჩაწერილი,ხარაგაულელი მომღერლები ასრულებენ „მასპინძელსა მხიარულსა“ (სოფელიკიცხი, ანსამბლი „ოდელა“), ყაზბეგის რ-ნის ანსამბლი „დიდებაი“ - „სიყვარულმააგვამღერა“, მეგრული სიმღერა მამაკაცთა გუნდის შესრულებით, სიმღერა„შემოძახილი“ , „მრავალჟამიერი“ - კახური ოჯახის შესრულებით,გოდერძიშვილების მომღერალი ოჯახი. ანსამბლი „რუსთავი“ - „ქართველო ხელიხმალს იკარ“ (საკონცერტოს გამოსვლა). გადაცემა
გვაქვს უთვალავი ფერითა სიუჟეტი: მომღერალი ელენე ხელაშვილი. შემოქმედებითი გზა. ოჯახი. სიმღერებიმისი შესრულებით.00:10:55 გადაცემა - „გვაქვს უთვალავი ფერითა“ხევის ხეობა. ყაზბეგის რ-ნის ფოლკლორული ანსამბლი „დიდებაი“. ხელ-ლი ეთერმაისურაძე.ხევის პეიზაჟები. ანსამბლი ასრულებს სიმღერებს.00:25:37 სიუჟეტი „აცაურას ხმები“ - ლანჩხუთის რაიონი, სოფელი აცან.ფოლკლორული ანსამბლი „აცაურა“. „ქალთა ნადური“ - არათი ჟორდანიასნასწავლი. სრულდება სიმინდის რჩევისას. „მოკლე მრავალჟამიერი“ - ნოე ჩხაიძისდახმარებით აღდგენილი.მეთუნე - გივი თედორაძე, ინტერვიუ. სიმღერა „ნანინავ და“.ამირან ქინქლაძე გოდორების და კალათების წვნა თხილის წნელებით. ფაციაქორფაძე - ჩხაიძე - 50 წლის წინ არტემ ერქომაიშვილის გუნდის წევრი.ბავშვთა ანსამბლი „ციცქნა აცაურა“ ასრულებს სიმღერას „მივალ გურიაში მარა“.შ/გ მამული. გადაცემა