მრავალჟამიერი - სახ. არქივის ფონდებიდან |
გადაცემა „მრავალჟამიერი“ მიჰყავს ანზორ ერქომაიშვილს; 00.02.14 კადრები სახ.არქივის ფონდებიდან - ნაწყვეტი თბილისის კინოსტუდიის მუსიკალური ფილმიდან -ზუგდიდის მომღერალთა გუნდი გალაქტიონ ჭელიძის ხელ-ლობით „უტუსლაშქრული“; კადრში თვით გალაქტიონ ჭელიძე; 00.05.02 სიმღერა „შაშხანა დაფარაჯა“ (იგივე ფილმიდან); 00.07.25 სიმღერა „ოროველა“ მარო თარხნიშვილისშესრულებით (ილია ჭავჭავაძის ლექსის მიხედვით ); 00.10.20 ცეკვა „ხორუმი“,ასრულებენ ბავშვები: ენვერ და ლევან ხალვაშები, ნაზიმ გაბაიძე, ნიაზ გორგაძე დაქარიმ აბაშიძე მეჭიბონე ქოჩახელას აკომპანიმენტით; მათივე შესრულება წლებისშემდეგ; 00.14.26 1949 წ. ახმეტის გუნდი. სოლისტი ეფრემ კოტორაშვილი. სიმღერა„ნუ გიყვარს ქალაუ“; ავტორი და წამყვანი ანზორ ერქომაიშვილი, რეჟისორი პაატამილორავა. |
მრავალჟამიერი – საახალწლო |
საახალწო გადაცემა; გად.ავტორი და წამყვანი თამრიკო ჭოხონელიძე;მონაწ.ანსამბლ. ქარელი, აფხაზეთი, ილია ზაქაიძე, კელაპტარი, გვილოცავენყაზბეგიდან, გურიიდან ანსამბლ.გურია, ქუთაისიდან, 03.04.38 სამეგრელოდანკოლხური ტრიო, რაჭული ცეკვა – ასრულებს ანსამბლ.როკვა, ასპინძა,ბათუმი, ცაგერის ფოლკ.ანსამბლი, კახური საჭიდაო– მღერიან კაკაბელები,ფრიდონ სულაებრიძე, მძლევარი, |
მრავალჟამიერი - მშრომელთა და მოსამსახურეთა მხატვრულითვითმოქმედების რესპუბლიკური დათვალიერება /ოლიმპიადა/ |
გადაცემა მრავალჟამიერი, ავტორი და წამყვანი ანზორ ერქომაიშვილი,გადაცემა აგებულია საარქივო მასალებზე- 1949 წლის გამარჯვებულთაოლიმპიადიდ გახსნა /მშრომელთა და მოსამსახურეთა მხატვრულითვითმოქმედების რესპუბლიკური დათვალიერება/ძველი შავ-თეთრი კადრები მოსავლის აღება - ვაშლი, სიმინდი, ყურძენი(პათეტიკური ტექსტი რუსულ ენაზე)00.04.32 მოძრავი მატარებელი, სადგურში შემოსვლა, თბილისის ქუჩები - იმელისდა ოპერის მიმდებარე ტერიტორიები, ავტომობილები, ხალხმრავლობა ოპერის წინ,ოლიმპიადის მონაწილეები შედიან ოპერის შენობაში, ოპერის შენობაზე სტალინისდა ლენინის დიდი პორტრეტები,00.05.25 ოპერის სცენაზე ოლიმპიადის მონაწილეები, სცენის უკან, მთელსსიგრძეზე სტალინის პორტრეტი, დარბაზში სალამი მხატვრული თვითმოქმედებისრესპუბლიკური ოლიმპიადის მონაწილეებს00.08.14 მეგრული სიმღერა ბერიაზე, ავტორი და დირიჟორი ნოკო ხურცია.00.10.00 გორის რაინი -. მუსიკალურ-ლიტერატურული კომპოზიცია რომელიცმიეძღვნა სტალინის 70 წლის იუბილეს, კომპოზიციის დამდგმელი რეჟისორი ვასოყუშიტაშვილი. - გაფრინდი შავო მერცხალო , ... თენდება, გზები მოსჩანანჩაგრული ხალხისთვინა ... გამოსვლა ჯუღაშვილისა, როგორც ამოსვლა მზისა ...,კომპოზიციასი სხვებთან ერთად მონაწილეობენ გურამ საძაგლიშვილი, სერგოტატალაშვილი, როზა ცაბაძე.00.15. 35 სვანეთიდან პლატონ დადვანი და მისი გუნდი - სვანური სიმრერები.00.17.41 ნათელა გელაშვილი, ანა ხელაია და ქართულ-ხალხურ საკრავთაორკესტრი - კეკელა და მარო.00.19.21 სამხ.ოსეთის მოცეკვავეთა ანსამბლი, ანსამბლის შემადგენლობასითედეევი.00.21.08 აჭარის გაერთიანებული გუნდი არტემ ერქომაიშვილისხელმძღვანელობით - შრომის თემაზე შექმნილი ცეკვა თამბაქოს კრეფა, სოლისტითოფან მელაძე. |
00:25:03 |
გადაცემა მრავალჟამიერი, ავტორი და წამყვანი ანზორ ერქომაიშვილი,გადაცემა აგებულია საარქივო მასალებზე- 1949 წლის გამარჯვებულთაოლიმპიადიდ გახსნა /მშრომელთა და მოსამსახურეთა მხატვრულითვითმოქმედების რესპუბლიკური დათვალიერება/ძველი შავ-თეთრი კადრები მოსავლის აღება - ვაშლი, სიმინდი, ყურძენი(პათეტიკური ტექსტი რუსულ ენაზე)00.04.32 მოძრავი მატარებელი, სადგურში შემოსვლა, თბილისის ქუჩები - იმელისდა ოპერის მიმდებარე ტერიტორიები, ავტომობილები, ხალხმრავლობა ოპერის წინ,ოლიმპიადის მონაწილეები შედიან ოპერის შენობაში, ოპერის შენობაზე სტალინისდა ლენინის დიდი პორტრეტები,00.05.25 ოპერის სცენაზე ოლიმპიადის მონაწილეები, სცენის უკან, მთელსსიგრძეზე სტალინის პორტრეტი, დარბაზსი სალამი მხატვრული თვითმოქმედებისრესპუბლიკური ოლიმპიადის მონაწილეებს00.08.14 მეგრული სიმღერა ბერიაზე, ავტორი და დირიჟორი ნოკო ხურცია.00.10.00 გორის რაინი -. მუსიკალურ-ლიტერატურული კომპოზიცია რომელიცმიეძღვნა სტალინის 70 წლის იუბილეს, კომპოზიციის დამდგმელი რეჟისორი ვასოყუშიტაშვილი. - გაფრინდი შავო მერცხალო , ... თენდება, გზები მოსჩანანჩაგრული ხალხისთვინა ... გამოსვლა ჯუღაშვილისა, როგორც ამოსვლა მზისა ...,კომპოზიციასი სხვებთან ერთად მონაწილეობენ გურამ საძაგლიშვილი, სერგოტატალაშვილი, როზა ცაბაძე.00.15. 35 სვანეთიდან პლატონ დადვანი და მისი გუნდი - სვანური სიმღერები.00.17.41 ნათელა გელაშვილი, ანა ხელაია და ქართულ-ხალხურ საკრავთაორკესტრი - კეკელა და მარო.00.19.21 სამხ.ოსეთის მოცეკვავეთა ანსამბლი, ანსამბლის შემადგენლობასითედეევი.00.21.08 აჭარის გაერთიანებული გუნდი არტემ ერქომაიშვილისხელმძღვანელობით - შრომის თემაზე შექმნილი ცეკვა თამბაქოს კრეფა, სოლისტითოფან მელაძე.მატარებლის ტიპი |
მრავალჟამიერი - 1949 წ. ოლიმპიადა |
საუბრობს ანზორ ერქომაიშვილი 30 წთ. იწყება 00.30.00. ნაწყვეტი: 1949 წელი -გამარჯვებულთა ოლიმპიადა 1.აჭარული ცეკვა, 2.სიმღერა აჭარაზე, 3. ლექსიბელადზე, 4.აჭარული ცეკვა, მეჭიბონე ქოჩახელა ( ? ). 4 წთ. |
მიხეილ შუბაშიძის საიუბილეო საღამო |
ქორეოგრაფი მიხეილ შუბაშიძის 75 წლისადმი მიძღვნილი საიუბილეო საღამო,მოსწავლე ახალგაზრდობის სასახლეში.ულოცავენ მართვე, ნინო რამიშვილი, კოლეგები დამეგობრები.ანს. „ლაშარი“ (სიმღერები - „ზამთარი“, „ხარება და გოგია“).სრულდება ქართული ხალხური ცეკვები.დასკვნით და სამადლობელი სიტყვით იუბილარი სცენაზე |
მთის ქართული ცეკვები |
ხალხური ცეკვები „ხანჯლური“, „მთიულური“; სტუდიური ჩანაწერი (უცნობიანსამბლი); სუხიშვილების ანსამბლი: ცეკვა ნაბდებით და ხანჯლებით; კომპოზიციადოლებით; |