ავტორი და წამყვანი ანზორ ერქომაიშვილი, აკაკი ძიძიგური საუბრობსგამორჩეული სოლისტების შესახებ და ჩამოთვლის: ძმები კავკასიძეები, კუსავაშაძე, მოსე გულდედავა; ვალოდია შჩოლკა, ირაკლი კერესელიძე, ძმებიმჭედლიშვილები, მიხო ჯიღაური (უკანასკნელნი დააპატიმრეს დეკადამდე), ქეთომიქელაძე; 00.48.28 საარქივო მასალა: სანდრო კავსაძის გუნდი - „ნეტავი გოგოვ მედა შენ“ - სოლისტები ქეთო მიქელაძე და არჩილ მაჩაბელი; 00.51.19 ჩანაწერი -სახლში კოტე გოგიჩაძესთან, რომელიც საუბრობს ცეკვების დადგმის ისტორიაზე,დავით ჯავრიშვილის შესახებ. 00.55.28 მასალა: მოსკოვური ჩანაწერი - ცეკვავენთინა მხეიძე და კოტე გოგიჩაძე. 00.57.10 ჯანო ბაგრატიონის შესახებ დეკადაზე;00.57.50 საარქივო მასალა: ცეკვის ნაწყვეტი ჯანო ბაგრატიონის მონაწილეობით;00.58.30 ჩანაწერი - გივი ოდიკაძესთან საუბარი; იხსენებს კონცერტს სტალინით;01.01.42 კრემლის „გიორგის“ დარბაზში სტალინის მიერ მოწყობილი ვახშამი,რომელსაც იხსენებენ: კოტე გოგიჩაძე, ნინო რამიშვილი, მარგო თედიაშვილი;01.28.42 ჩანაწერი: კირილე პაჭკორიას გუნდის შესრულებით სიმღერა „ჩვენოსტალინო“. |
ასი ქართული ხალხური სიმღერა - პირველი ქართულიხელოვნების დეკადა მოსკოვში (1) |
ავტორი და წამყვანი ანზორ ერქომაიშვილი. თემა - პირველი ქართული ხელოვნებისდეკადა მოსკოვში (1937 წელი) სტუმრები - დეკადის მონაწილენი: აკაკი ძიძიგური,ნადეჟდა ხარაძე, მარგო თედიაშვილი, ქეთევან პაჭკორია-მაჭავარიანი, არჩილმესხიძე. 0.03.05 აკაკი ძიძიგური: დეკადისთვის მზადების შესახებ - ევგენიმიქელაძე, კირილე პაჭკორია, სანდრო კავსაძე - მზადების ხელმძღვანელები;დეკადაზე წარმოდგენილი ქართული ოპერები; საბალეტო დადგემები: „მზეჭაბუკი“,„მთების გული“; 0.08.30 ნადეჟდა ხარაძე - „აბესალომ და ეთერის“ მსვლელობისასშთაბეჭდილებები; ევგენი მიქელაძის შესახებ; 0.12.47 საარქივი მასალა : 1933წლის საოპერო შემადგენლობის უნიკალური კინოკადრები: დათა ჯავრიშვილი,დავით ანდღულაძე, გივი ყიფიანი, დავით გამრეკელი, სოლიკო ვირსალაძე,გრიგოლ გერაძე, ფატმა მუხტაროვა, ევგენი მიქელაძე, სანდრო ინაშვილი,ალექსანდრე წუწუნავა; 0.15.16 საარქივი მასალა : კურსკის სადგურზე რუსეთისსაზოგადოება ხვდება დეკადის დელეგაციას; კადრებში სჩანან: ივანე მოსკვინი,ანტონინა ნეჟდანოვა, ვალერია ბარსოვა, სერგეი ლემეშევი, რეჟისორი მიხეილკვალიაშვილი, დავით გამრეკელი, დავით ჯავრიშვილი, სანდრო ინაშვილი, მერინაკაშიძე, ნიკო ქუმსიაშვილი, მიხეილ ყვარელაშვილი, ეკატერინე სოხაძე, ლეონისეცკი, ილიკო სუხიშვილი, მარიტა დოლიძე, შალვა აზმაიფარაშვილი, ბებათუმანიშვილი, ოპერის დირექტორი - ჭყონია, მოადგილე - ცემსი; 0.16.53 არჩილმესხაძის მიერ სტუდიაში მიტანილი დეკადის დასკვნითი კონცერტის პროგრამა.ანზორ ერქომაიშვილი კითხულობს პროგრამას. 0.18.54 ქეთევან პაჭკორია:(კირილე პაჭკორიას ქალიშვილი, დეკადის მონაწილე. ალექსი მაჭავარიანისმეუღლე) - კ. პაჭკორიას ანსამბლის დეკადისთვის შეკრების შესახებ; ბერიასდამოკიდებულების შესახებ მზადებისადმი; მისი თხოვნით რეპერტუარში შეტენილისიმღერები; კ. პაჭკორიას შესახებ ანზორ ერქომაიშვილი; 0.21.17 მარგოთედიაშვილი: საუბრობს შთაბეჭდილბებზე; სიმღერის „საკოლმეურნეო“ შესახებ;აქვსენტი მეგრელიძის შესახებ თავისი მეჩონგურე ქალების გუნდით; 0.23.00საარქივო მასალა : დეკადის წინა და შემდგომი კადრები - აქვსენტი მეგრელიძისგუნდი ასრულებს სიმღერას ახ ტრაქტორო 0.24.40არჩილ მესხიძე: - კირილეპაჭკორიას გუნდის წევრი - დავით ჯავრიშვილის შესახებ, რომელმაც დადგა„ფერხული“. 0.25.48 საარქივო მასალა : ცეკვა „ხორუმი“. ძმები გარუჩავები, დავითჩიკვაიძე, კოტე გოგიჩაძე (?), მოცეკვავეებს წინ მიუძღვის გიორგი სალუქვაძე; აკაკიძიძიგური: სიხარულიძის, ჩახავას, მატკავა, ბახუტაშვილის შესახებ; 0.29.53საარქივო მასალა: ცეკვა „ქართული“ ბახუტაშვილის შესრულებით; 0.30.48 აკაკიძიძიგური: სანდრო კავსაძის შესახებ; 0.32.26 საარქივო მასალა: ცეკვა „აფხაზური“0.35.21 ჩაწერილი მასალა : ნინო რამიშვილი ილიკოს შესახებ; შთაბეჭდილებები -სტუმრობა სტალინთან (ოჯახში ჩაწერილი ); |